VÄIKE MAJA MARTA TÄNAVAL...

Ühe vana puumaja restaureerimise lugu.
www.martaguesthouse.weebly.com
Restoration of an old 1901 built wooden house.




22 October 2011

VANAD TAPEEDID


Ootan juba aega, kui saaks pisiasjadega tegeleda ning kapi otsas ootavad vanad tapeedid kollaazina raami panna. Leidsin hea-põhjaliku lingi ajalooliste tapeetide teemal. Lisan lingi:

19 October 2011

ÕLITAMINE, VAHATAMINE: VÄRNITS, LINAÕLI, PROFIÕLID – VÕRDLUS

Jupike vana põrandat! Võrdlusfoto peagi tulekul!
 Foto: Triin Tae

Kirjutan õlitamise kogemustest ja ka pleegitamisest titaan,- ja tsinkvalgega. Mitu lugejat ootab tagasisidet.
Õlitamine: meil oli see pikk protsess. Eriti kui tehakse vaid õhtuti ja mitte iga päev.. :)
Viimane kogemus: ostsime "Põrandastuudio" käest toonimata leelise (1 liiter), millega tõmbasime üle ca 18m2 suuruse toa. Tulemus: aru ei saanud üldse, et oleks heledamaks läinud (kasvõi natukenegi!). Võibolla see siis lihtsalt kaitseb selle eest, et ta hiljem kollaseks ei lähe. Ei tea. Sama põranda jaoks ostsime kalli põrandaõli samuti "Põrandastuudio" poest. Põrand tõmbas päris tumedaks selle tagajärjel. Samas oli see toon isegi meeldiv, kuna jättis sellise vana mulje. Kuigi põrandalauad olidki meil ju vanad, muutusid nad peale lihvimist siiski suhteliselt heledaks. Heledus peale selle õliga õlitamist kadus täiesti (ei aidanud ka leelis). Kuna mulle toon aga meeldis ja õlipurgil oli kirjas, et peale 1x õlitamist võib vahatada või põrandat kasutama hakata, otsustasime ühe firma toodetega lõpuni minna ja ostsime ka vaha samast firmast. Raha läks suhteliselt korralikult võrreldes meie "kodukootud" toodetega (värnits ja linaõli). Vaha hõõrusime laiali rendist võetud hõõrutiga (loodan, et see on tööriista õige nimi), punane ketas vaha sisse hõõrumiseks. Sel moel jaotus väga ühtlaselt ja mõnus oli töötada. Kuna õlitades jäi meil 1m2 osas õli puudu, õlitasime selle koha värnitsaga. Tulemus: täpselt sama! Värvitoon oli isegi täiesti samasugune!
Minu kogemus on: õlidele on lisatud sikatiive kuivamise kiirendamiseks, kuid muidu on kasutatud ju põhimõtteliselt täpselt samu vahendeid: linaõli ja värnits! Vahel on lisatud vahasid (lugege pakendeid). Seega: kui on aega (oodata pikemat kuivamist), võib vabalt õlitada lihtsalt värnitsaga või ise kuumutatud linaõliga (kuumutamine aitab õlil paremini sisse imbuda). Värnitsa ja linaõli puhul on ülioluline just see, et nad tuleb VÄGA ÕHUKESELT sisse hõõruda, et puit sellega küllastuks ja poorid korralikult täis imbuksid.

Pleegitamine: ise pleegitatud põrand sai igaljuhul heledam, kui eelpoolkirjeldatud variant! (Lisan peagi ka fotod blogisse). Pulbrid tuleb segada vähese värnitsaga pastaks (meie tegime nii) ja siis lisada värnitsat. Soovitan ise katsetada ja näete ise ära, milline toon meeldib! Arvestama peab, et kuivamine muudab teatud määral tooni. Samas saate 2x üle ju teha ja siis vajadusel veelgi tooni lisada. Mulle meeldib see põrand, kus ise pleegitasime väga.

Esimese toa pleegitasime juba toonitud leelisega. See jäi ka hele.
Nagu öeldud, toonimata leelis heledaks ei teinud!

Linaõliga, värnitsaga ja kallite õlidega õlitatud põrandatel mina isiklikult mingit vahet ei näe!
Kuna meie vahatasime toad üle (et natuke kaitsta paljukäidavaid kohti), siis vaha annab niivõinaa kaitsekihi peale. Vaha oleme seni ostnud, kuigi mul on tekkinud väike ketserlik mõte seda ka kuskil mesinike poest vms otsima minna! :)) Kui kellelgi soovitusi, olen põnevil!

Jõudu, jaksu soovides! Kui kellelgi kogemusi, palun jagage. Meil veel mitmed ruumid ootamas õli, vaha jms. Saame siis jälle midagi uut proovida.

TUULETÕKKEPABER, KELDRI AKEN, MAJA TÕSTMINE, KORSTEN, VANAD AKNAD

Varasem seenkahju koht (kaetud ühe Kadrioru maja äravisatud laudisega), all tuuletõkkepaber.
Foto: Andres Lõhmus 

Vastus ühe lugeja küsimustele, mis puudutasid teemasid: tuuletõkkepaberi niiskuse ärajuhtimise võime, maja tõstmine, küttekolded, vanad aknad jms.:
"Bitupapiga" ehk tuuletõkkepaberiga on selline lugu, et katsetasime seda ühel seinal vaid (fotol näha!). Praeguseks on ta peal olnud vist jah juba aasta (või siiski vähem, pean blogist vaatama). Kuna meil fassaadil "ruumi" ei ole, et tuuletõkkeplaati panna, siis oli see üks hea lihtne lahendus. Meile öeldi, et see pidavat samuti niiskust läbi laskma, seega ei tohiks sellega seda muret olla, et niiskus kuhugi palkidele pidama jääb. 
Kodus katsetades (tegime kotikese ja kallasime vett peale) :) ta muidugi midagi läbi ei lasknud, kuid seda ei saavatki sel moel katsetada! Niiskus pidavat vaikselt läbi imbuma.. No eks näis.. Praegu oleme selle toaga väga rahul. Muidugi oleme ka seestpoolt niiviisi soojustanud, et niiskus igalt poolt liikuma pääseks - seina tuli 5cm pilliroomatti ja peale 3kihti savikrohvi. Savikrohv on käe all väga mõnus ja soe! Võrreldes kipsiga, mis ühes toas veel seinas on (peagi võtame maha!) on ta tunduvalt soojem, loomulikum, mõnusam. 
Ventilatsiooniküsimusega praegu tegeleme - saime majale projektitegijad, kes nüüd arvutavad, mis küte lisaks ahjudele kõige mõistlikum oleks (toetamaks ahjukütet).
Tuuletõkkepaberi teema lõpetuseks - teisel seinal alustame kohe lähinädalatel sama tööga. Siis proovime mõnd muud materjali, mida SRIK soovitab (võrdluseks). Samas - kuidas ma võrrelda saan, mis parem on? Laudist ju maha ei võta, et vaadata..?

Olen ka aru saanud, et palkseinad (kui nad korralikult takutada, nagu meie tegime!) ei olegi kõige suuremad külma läbilaskjad. Takutamine peab muidugi olema tublilt tehtud - võtab natuke aega-jõudu, aga tasub ära!

Maja tõstmise osas: see on tunde ja julguse küsimus. Me konsulteerisime ka mitmel korral spetsialistiga, kes vanade majadega tegelenud ning ta julgustas meid korralikult. Meie ei julgenud samuti pikka aega midagi teha, kuni lõpuks muud üle ei jäänud, kui ise peale hakata! Peab pidevalt maja peal kontrollimas käima (ühendusi jms.). Võite mu mehele helistada, kui tarvis selle üle täpsemalt järele pärida. Mina ise ei saa ühtki au selles osas enda peale võtta! ;)

Keldriakna suhtes: saan aru, et aknaid üldse ei oleks hea makroflekside ning muu sarnasega "tihendada/kinnitada". Ikka takk. See on kindel ja ajale vastupidanud vahend.

Mees ladus üles oma elu esimese korstna ja see näeb välja imeilus! Tõmbab suurepäraselt - majas on kõik uue korstna poole peal väga rõõmsad! :) Korstnapitsi ladudes käis pidevalt naabermaja pottseppade juures "koolitusel" ja nii see kerkis! Lisaks kulude pool: vanad tellised kasutatud - ei olnud prahi äravedu ega uute ostmist!

Aknad meil ootavad veel järge. Puuduvad vanadega sarnased hinged ja sepistatud nurgad akendel (kui "nurk" on õige sõna). Hakkame peagi kittima.

04 October 2011

MAHAJÄETUD MAJAD

Midagi väga lummavat on mahajäetud majades.. Lootus, ootus.
Et keegi tuleks, leiaks, avastaks ilu ja armastaks.
Leidsin selle suurepärase foto netiavarustest. Loodan, et võin seda jagada..